27 خرداد 1403 2:39 ب.ظ

فاز دو خط انتقال آب خلیج‌فارس

با توجه به پتانسیل بالای استان‌های فلات مرکزی ایران بخصوص استان‌های اصفهان، یزد و کرمان در بخش صنعت و معدن، علاوه بر صنایع در دست بهره‌­برداری، سرمایه­‌گذاری عظیمی برای طرح‌های بزرگ توسعه صنایع و معادن در حال انجام است.

در حال حاضر طرحهای توسع‌های بزرگی در زمینه صنایع معدنی همچون تولید و فرآوری سنگ آهن، کنسانتره، گندله، فولادسازی و استخراج و فرآوری مس در دست اقدام است. این سرمایه­گذاری­های عظیم، این منطقه را از نظر توسعه اقتصاد غیر نفتی، ایجاد اشتغال پایدار و افزایش ظرفیت‌های اقتصادی ممتاز، حائز اهمیت نموده است.

از طرفی مطالعات انجام شده حاکی از عدم وجود منابع آبی پایدار درون سرزمینی می­باشد. لذا، توسعه و بهره­‌برداری از این طرح‌های عظیم و طرح­های در حال اجرا، نیازمند تامین آب مورد نیاز از منابع خارج از محدوده استان‌های فلات مرکزی است. شرکت معدنی و صنعتی سنگ آهن گل‌گهر، شرکت ملی مس ایران و شرکت معدنی صنعتی چادرملو برای تأمین کمبود آب تأسیسات موجود و همچنین تأمین طرح‌­های توسعه‌­ای در دست اقدام منطقه، طرح نمک‌زدایی آب دریا در منطقه غرب بندر عباس و انتقال آب مذکور به محل‌های مصرف را در دستور کار خود قرار داده و در این راستا شرکت تأمین و انتقال آب خلیج­‌فارس (واسکو) تأسیس گردیده است که مسئولیت مدیریت و راهبری این طرح بزرگ را به­ عهده گرفته است.

به همین منظور در فاز اول طرح ملی انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور، 130 میلیون متر مکعب آب در سال نمک‌­زدایی شده و در مسیری به طول حدود 970 کیلومتر (با احتساب انشعاب معدن آهن چادرملو) به محل­های مصرف (مجتمع صنعتی معدنی گل‌گهر، مجتمع مس سرچشمه، صنایع فولادی یزد و مجتمع صنعتی معدنی چادرملو) اجرا و به بهره­برداری رسیده است.

در فاز دوم انتقال آب از خلیج‌فارس، اجرای خط انتقال با ظرفیت 200 میلیون متر مکعب آب در سال در دست مطالعه و اجرا می­باشد.  مسیر کلی فاز دوم خط انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور منطبق بر کریدور احداث شده در فاز اول، از آبگیر در محدوده سواحل غرب بندرعباس واقع در محدوده گچین شروع شده و از آنجا به سمت شمال شرق منحرف می‌شود. سپس خط انتقال به موازات راه آهن بندرعباس-سیرجان و کریدور طرح انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور امتداد یافته و از محدوده حفاظت شده گنو عبور می‌­نماید.

خط انتقال در کریدور موجود طرح ملی انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور و موازی با فاز اول و جاده بندرعباس-سیرجان حرکت کرده، وارد منطقه حفاظت شده طارم می‌گردد. سپس خط انتقال به سمت سیرجان حرکت نموده و از حاشیه کفه نمکی سیرجان به سمت فلات مرکزی ایران تا شهر یزد ادامه می‌یابد.

محدوده و هدف طرح

هدف از اجرای طرح ملی فاز دوم انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور، آبگیری از دریا، نمک­زدایی و انتقال حدود 200 میلیون متر مکعب آب در سال به منظور تامین نیاز آبی فلات مرکزی ایران میباشد.

رسانه‌های اجتماعی

پیوندها

اطلاعات تماس

همه حقوق برای شرکت تأمین و انتقال آب خلیج‌فارس محفوظ است.

تماس با ما

درباره ما