چاپ        ارسال به دوست

بحران آب در کشور محدود به استان خوزستان نیست

از دکتر اسماعیل همدانلو

وزیر محترم سابق نیرو در دیماه سال 1395 گفته:
18 استان در تنش شدید آبی و 9 استان در وضعیت کمبود قراردارند
به بیان دیگر گفتند:450 شهر در تنش آبی و 6 کلانشهر در شرایط حاد قرار دارند.
کمی عقب تر مسئولین گفتند:
دشت تهران در بین 300 دشت کشور که فرونشست دارند با 36 سانتی متر در سال بیشترین نشست را دارد و آمار امروز اصفهان را هم در مقام اول فرونشست زمین قرار داده است.
با برداشت های مجاز و غیر مجاز و با این فرو نشست ها حجم ذخایر آبی کشور که در حقیقیت بانک مرکزی آب شمرده میشود کوچک و کوچکتر می شوند و بحران های امروز و فردا را رقم میزنند.
چه باید کرد و راه حل چیست؟
راه حل اول:
کشورهای حاشیه خلیج فارس که از کشور ما خشک ترند چرا مشکل آب ندارند
کویت، امارات، بحرین، قطر و عربستان بالغ بر 80% آب مورد نیاز خود را از خلیج فارس و دریای سرخ شیرین سازی میکنند.43% آب شیرین کن های جهان در خلیج فارس فعال است.در دنیا 90 میلیون متر مکعب در روز شیرین سازی می شود.22 میلیون اش در منطقه خلیج فارس است.
ماچه کرده ایم
در 1400 کیلومتر مرز آبی در جنوب، کمترین استفاده را از شیرین سازی داشته ایم و استانهای حاشیه دریای خلیج فارس و عمان تشنه تر از سایر استانها هستند و واحد های کوچک شیرین سازی رقمی نیستند.


راه حل دوم:
اینکه برق کارخانجات، تولید و اتوبانها را قطع کنیم تا روشنایی منازل تامین شود که راه حل نیست چه صدمه ای بر تولید خورد و میخورد و چه بحرانی که ایجاد نکرده است.
اگر فردا امریکا دست از شرارت بردارد و کل تحریم ها حذف و مناسبات بانکی برقرار و با حفظ منافع ملی سرمایه گذاران خارجی فعال و کارخانجات خوابیده و غیر فعال، فعال شود تا مشکل بیکاران را با اشتغال حل کنند چکار خواهند کرد و وقتی برای صدور مجوز فعالیت آب و برق ضرورت اولیه است که نداریم و تولید آب و برق هم چیزی نیست که در یکسال و دو سال حل شود کم کاری در بخش آب و برق آینده کشور را بحرانی تر خواهد ساخت سرمایه گذاری در احداث نیروگاه ها بسیار ضروری است ولی غفلت داشته ایم.
در مورد آب، شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس با سرمایه گذاری شرکتهای صنعتی معدنی گل گهر،مس سرچشمه و چادرملو با مطالعه و مشاوره مشاورین داخلی و خارجی معتبر عملاً از سال 1392 شیرین سازی و انتقال به فلات مرکزی را آغاز کرد و علیرغم تحریم های خارجی و داخلی یک ماژول 200 هزار متر مکعبی آب شیرین شده را تولید و به کرمان و یزد به طول 823 کیلومتر رساند. زیر ساخت های برداشت و شیرین سازی در کیلومتر 37 غرب بندرعباس برای شیرین سازی تا یک و نیم میلیون متر مکعب آب شیرین سازی در روز آماده کرده است. در صورت رفع تحریم ها و ایجاد مناسبات مالی و بانکی با خارج دو ماژول هر کدام دویست هزار متر مکعبی شیرین ساز آب در روز اضافه می شود و در مرحله اول یک میلیون متر مکعب آب شیرین شده را به داخل کشور منتقل کرد.
با پیش بینی خوبی که مدیریت شرکت و شرکتهای سرمایه گذار داشتند و آمارها و هشدارهای خشکسالی و کم بارشی و افزایش دما و تغییر اقلیم را از مراجع بین المللی و داخلی دیدند مسیر انتقال را برای سه خط لوله تا یزد آماده کرده اند.فعلا از یک لوله استفاده شده و دو لوله دیگر به اقطار 2 متر کمی بیشتر یا کمتر مشکلات آبی سایر استانها را حل میکند.
همچنین از دریای عمان میشود شیرین سازی و استانهای جنوب و جنوب شرقی را تامین آب نمود.
آقای رئیس جمهور در افتتاح پروژه انتقال تا یزد در بهمن ماه 1399 این خط را خط امید خواند و مجازاً کلنگ استفاده از یک خط لوله به اصفهان و خط لوله دیگر را به استانهای خراسان جنوبی و رضوی تخصیص دادند. در این رابطه شرکت تامین آب اصفهان با شرکت فولاد مبارکه،؛ ذوب آهن....تاسیس و ثبت و مطالعات اولیه را به مشاور داد همچنین شرکت تامین و انتقال خراسان نیز تاسیس و با پیگیری های استانداران ذیربط و دفتر رئیس جمهور و وزیر صنعت و معدن و تجارت جلسات متعدد تشکیل ولی علیرغم سپری شدن چند ماه هنوز وزارت نیرو با این اقدام حیاتی نه تنها موافقت اعلام نکرده، بلکه مخالفت هم کرده است .
اگر به موقع موافقت میشد بیش از 000/100 هزار متر مکعب در روز امروز میشد تخصیص داد و عملیات اجرایی در خارج از مسیر بازگشایی شده را به پیمانکاران واگذار نمایند ولی افسوس که تا به حال علیرغم پیگیری های استانداران ذیربط و دفتر ریئس جمهور به جایی نرسیده و خوزستان دیگری را در اصفهان و خراسان ها شاهد خواهیم بود.
راه حل سوم:
برای تامین آب و برق پایدار از فرمایش پیامبر اکرم که فرمود"علم یاد بگیرید ولو در چین باشد" و به زبان امروزی آقای علی مطهری اخیراً گفتند: با جانمایی غلط سد گوتوند کارون و خوزستان را شور و خشک کردیم چرا برای اجرای طرح های عمرانی از بهترین متخصصین دنیا استفاده نکنیم و من اضافه میکنم همانطور که برای والیبال و بسکتبال و فوتبال مربی خارجی می آوریم چرا برای تامین آب و برق و اقتصاد و تولید از علم و عالم دنیا استفاده نمیکنیم .کاری که در سیستم موبایل بانجام رسید.
دو موبایل در کنار هم قرار میگرفت و یکی دیگری را نمیگرفت علم داخل کشور علیرغم همه هماهنگی ها رفع مشکل نکرد و آقای دکتر عارف وزیر وقت ارتباطات از فرمایش پیامبر اکرم(ص) استفاده کرد و اصلاح سیستم آنتن دهی را به فردی خبره خارجی سپرد و مشخص شد در بلندی های تهران BTS های زیادی نصب شده باید جمع آوری شدند و BTS های جمع آوری شده به استانها فرستاده شد هم سیستم تهران اصلاح شد و هم استانها تقویت شدند و هم درآمد حاصل از ارتباطات خوب صرف توسعه ارتباطات شد.
راه حل چهارم:
احیای آمایش سرزمین است هم برای احداث کارخانجات و هم برای تولیدات کشاورزی ضرورت دارد عدم تولید محصولات آب بر و وارد کردن آنها در حد نیاز و کشت محصولات با آب کم و صادرات آنها و فعال سازی وزارت کشاورزی برای هدایت کشاورزان برای دو اقدام فوق الذکر بحران های فردا را کاهش دهیم و کارخانجات را در جائی احداث کنیم که مشکل آب نداشته باشند.
**********************

مقام رهبری اخیراً فرمودند اگر توصیه های ایشان برای آب و برق و فاضلاب اهواز و خوزستان عملیاتی میشد این اتفاقات ناگوار در خوزستان رخ نمیداد.
بلافاصله آقای رئیس جمهور فرمودند توصیه های مقام رهبری را باید در خوزستان انجام دهیم سوال این است، آن توصیه ها چه بود؟ خطاب به کی و چه ارگانی بود؟ و چرا توجه نشد؟ و کی مسئول است؟ چرا بازخواست نشد یا نشدند؟
سوال دوم از آقای رئیس جمهور است توصیه های مقام رهبری را توصیه می فرمائید آن توصیه ها چیست و چرا تا کنون به اجرا در نیامده و کی غیر از دولت مسئول است. این ابهام را برای مردم روشن کنید لطفاً
***********************
باید بپذیریم مشکلات امروز با راه حل های دیروز قابل حل نیست.مسئولین محترم که یکی پس از دیگری به خوزستان اعزام می شوند خود به وجود آورنده این شرایط هستند چگونه می توانند حل مشکل نمایند از عقل و علم عالمان دنیا با حفظ منافع ملی باید استفاده کنیم تا خوزستانها و اصفهانها و سیستان و بلوچستان ها ....تکرار نگردد.


١٠:٤٠ - چهارشنبه ٦ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٩٦    /    تعداد نمایش : ٣٢٠